قلعه‌نویی: از فوتبال دفاعی به فوتبال هجومی رسیدیم
کد خبر: 171

قلعه‌نویی: از فوتبال دفاعی به فوتبال هجومی رسیدیم

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در نشست خبری قبل از بازی با سوریه گفت: با شناختی که از مربی بزرگشان و تیم سوریه داریم، یقینا ساختار دفاعی قوی‌ای دارند و کار سختی برابر این تیم خواهیم داشت.

تیم ملی فوتبال ایران چهارشنبه ساعت ۱۹:۳۰ در مرحله یک هشتم نهایی جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ به مصاف سوریه می‌رود. امیر قلعه‌نویی، سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در نشست خبری قبل از دیدار مقابل سوریه در جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ اظهار کرد: در رابطه با بازی به نظر من یکی از سخت‌ترین بازی‌ها خواهد بود. با شناختی که از مربی بزرگشان و تیم سوریه داریم، یقینا ساختار دفاعی قوی‌ای دارند. در سه بازی گذشته هم یک گل خوردند و ما با تیم سخت‌کوشی بازی داریم. به همین دلیل ما باید بیشتر از آنها دوندگی داشته باشیم، با کمترین اشتباه.

او افزود: امیدوارم مثل بازی با امارات بازیکنان بتوانند توانایی‌هایشان را در زمین پیاده کنند. تیم ایران بازیکنان بزرگی دارد و باید کیفیت و تمرکز خوبی داشته باشیم. نتایج و رفتارهای قبل به ما درس داده و ما باید تمرکز کافی داشته باشیم. امیدوارم بتوانیم بازی خوبی با سوریه داشته باشیم.

او درباره عملکرد منسجم دفاعی سوریه و چند ملیتی بودن این تیم که چند بازیکن از آمریکای جنوبی در سوریه حضور دارند، گفت: بخشی از سوالتان را درباره چند ملیتی بودن سوریه جواب نمی‌دهم چون این سیاست آنهاست. اعتقاد من این است که فوتبال به دو بخش ساختار دفاعی و حمله تقسیم شده است. تیم سوریه با آقای کوپر در بخش دفاعی قوی است. تیم‌هایی که در گذشته داشتند مانند والنسیا و تیم‌های ملی در ساختار دفاعی خوب عمل می‌کردند. ما هم پیشرفت‌های خیلی خوبی داشتیم و در روزی که مسئولیت با من است تغییر نگرش دادیم و از فوتبال دفاعی به فوتبال هجومی رسیدیم.

قلعه‌نویی افزود: شما می‌توانید بحث مالکیت و امید گل را ملاحظه کنید که نشان می‌دهد در یک زمان کم به این مهم رسیدیم. در باشگاه شما می‌توانید ۱۵۰ جلسه تمرین داشته باشید اما در تیم‌ملی در سال شاید ۲۰ جلسه تمرین داشته باشید. پس ما در یک زمان کم پیشرفت خوبی داشتیم و نگرش چندین ساله را به خوبی تغییر داده‌ایم. اشتباهات فردی داشتیم که مربوط به گل‌هایی بود که در این دو بازی خوردیم که به ساختار دفاعی ما ارتباطی نداشت. نمی‌توان اشتباهات فردی را ۱۰۰ درصد از بین برد. ما در بازی بعدی به دنبال این هستیم که بازی هجومی انجام دهیم. این وظیفه بازیکنان است که بتوانند افکار ما را در زمین انجام دهند. من همیشه به بازیکنانم گفته‌ام که فرامین تاکتیکی است اما توانایی‌های فنی‌تان را بیشتر کنید. این خاصیت فوتبال ایرانی است. با این که تکنیک‌ها کم شده اما باز هم ما می‌توانیم در دنیا در این بحث و بحث فیزیکی حرف برای گفتن داشته باشیم. امیدوارم بازیکنان فردا با تمرکز بتوانند از توانایی‌های فنی‌شان استفاده کنند و از تکنیکشان استفاده کنند.

تشخیص می‌دهند. من فیلمی دیدم که بغض کردم. وقتی رامین تصمیم به حضور در زمین داشت، دیدید که کریم (انصاری‌فرد) با تجربه بالا چطور به او کمک کرد. فوتبال جریان دارد. ما در این رابطه بازیکنان را توجیه کرده‌ایم. عراق با یک اشتباه کوچک حذف شد. ما بازیکنانمان را آماده مراحل حذفی کرده‌ایم.

قلعه‌نویی درباره مصدومان خط دفاعی تیم‌ملی در بازی با سوریه اظهار کرد: من خدمتتان عرض کنم که خوشبختانه ۲۶ بازیکن ما نزدیک به هم هستند. البته مصدومیت حسینی و محرمی و همچنین پورعلی‌گنجی به ما ضربه زد چرا که بازیکنان بزرگی هستند. ما بازیکنان چند پسته‌ای داریم ولی مصدومیت آنها بدشانسی بزرگی برای ما بود. با این حال حتی در حال حاضر آریا یوسفی هم می‌تواند در ۱۱ بازیکن اصلی ما باشد. طبیعتا باید به تدریج در تیم تغییراتی ایجاد کنیم ولی این تیم، به نظرم تا انتهای جام جهانی هم می‌توانند بازی کنند. شما کریم انصاری‌فرد یا امید ابراهیمی را می‌بینید که عملکرد خوبی داشتند. پس ما دغدغه‌ای از این بابت نداریم.

او بیان کرد: صحبت‌هایی که من راجع به آدم‌هایی کردم به این معنا نیست که از آنها دلخور هستم اما مسائلی هست که آدم حلال می‌کند ولی فراموش نمی‌کند.

دیدگاه‌تان را بنویسید