11 ستاره‌ای که ستاره‌ی اول استقلال را ساختند
کد خبر: 1152

11 ستاره‌ای که ستاره‌ی اول استقلال را ساختند

۲۱ فروردین مصادف با اولین سالگرد قهرمانی باشگاه تاج سابق یا همان استقلال در آسیا بود.

فروردین ۴۹ استقلال با دو پیروزی ۳ بر صفر در برابر نمایندگان لبنان و مالزی از گروه خود صعود کرد. تاج سابق در نیمه نهایی، مدان اندونزی را از پیش روی برداشت، در بازی فینال هاپوئل اسرائیل را با نتیجه ۲ بر یک شکست داد و به قهرمانی مسابقات رسید.

نخستین حضور آبی‌پوشان در آسیا در دوره سوم این مسابقات بود که در فروردین ماه ۱۳۴۹ به میزبانی ایران و در ورزشگاه امجدیه تهران برگزار شد. استقلال در آن سال با سرمربی‌گری رایکوف پای به این مسابقات گذاشت و در دیدار فینال نماینده اسرائیل را شکست داد و قهرمان شد.

در ترکیب استقلال در آن مسابقات مرحوم ناصر حجازی درون دروازه استقلال ایستاده بود، کارگرجم و لواسانی دو مدافع میانی استقلال و مرحوم منصور پورحیدری به عنوان دفاع راست و مسعود معینی به عنوان دفاع چپ ترکیب خط دفاع استقلال را تشکیل می‌دادند. رایکوف در خط هافبک از حق‌وردیان، فریدون معینی، قراب و جباری استفاده می‌کرد و خط حمله استقلال را وفاخواه و مظلومی تشکیل داده بودند.

در دیدار فینال این مسابقات که در ورزشگاه لبریز از تماشاگر امجدیه برگزار شد، نیمه اول بدون گل به پایان رسید، اما در اوایل نیمه دوم نماینده اسرائیل بود که در دقیقه ۶۹ گل اول این تیم را به ثمر رساند، اما در ادامه بازی در دقیقه ۸۳ غلام وفاخواه مهاجم استقلال بازی را به تساوی کشاند و در دقایق پایانی مسابقه مسعود معینی در دقیقه ۹۲ گل برتری آبی‌پوشان را زد تا اولین قهرمانی استقلال در آسیا ثبت شود.

ناگفته نماند در آن دوره از مسابقات فریدون معینی و محمود خوردبین دو بازیکن تیم شاهین یا همان پرسپولیس به عنوان یار کمکی در استقلال حضور داشتند و غلامحسین مظلومی با ۵ گل، آقای گل مسابقات شد.

دومین قهرمانی استقلال در آسیا
استقلال سابقه ۲ قهرمانی آسیا، ۲ نایب‌قهرمانی آسیا و ۲ عنوان سومی در کارنامه خود دارد و جز پرافتخارترین تیم‌های قاره محسوب می‌شد، اما طی یکی دو دهه اخیر با جام‌های پیاپی تیم‌های عربستانی و کره‌ای عنوان نخست را از دست داد. در ایران به غیر از استقلال، یک بار پاس تهران با سرمربی‌گری فیروز کریمی قهرمان جام باشگاه‌های آسیا شده است و تیم پرسپولیس نیز در جام آسیا که رقابت‌های حذفی قاره محسوب می‌شد، قهرمان شد.

 

  • میلاد ارسالی در

    تاج سر فوتبال ایران سالگرد اولین ستاره واقعیت مبارک💙💙💙💙

دیدگاه‌تان را بنویسید

 

پربازدیدترین

پیوندها

آخرین اخبار