تیم‌های شمال و جنوب ایران در منطقه سقوط
کد خبر: 1062

دلهره و اظطراب در قعر جدول؛

تیم‌های شمال و جنوب ایران در منطقه سقوط

تیم‌های فوتبال نساجی، صنعت‌نفت آبادان و استقلال‌خوزستان در انتهای جدول لیگ‌برتر جا خوش کرده‌اند و جز گزینه های سقوط این فصل به حساب می آیند.

هفته بیست و دوم لیگ امروز برگزار خواهد شد. در شرایط فعلی با نگاهی به جدول می توان تیم های مدعی قهرمانی و تیم های گزینه سقوط را به راحتی حدس زد. در انتهای جدول دو تیم از خوزستان و یک تیم از قائمشهر قرار دارند که 9 فینال را برای ماندن پیش رو خواهند داشت. در این فصل اتفاقات عجیبی برای تیم‌های خوزستانی لیگ برتر افتاده و احتمالاً حداقل یکی از آن‌ها و در بدترین حالت دو تیم در پایان فصل به لیگ دسته‌اول سقوط خواهند کرد. تیم‌هایی که همگی همیشه جزو تاریخچه فوتبال ایران بوده‌اند و در فصل جاری نتایج بسیار ضعیف و نگران‌کننده‌ای کسب کردند.

از طرفی نساجی نیز که یکی از نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا بود پس از عدم موفقیت رحمتی کم کم به ناحیه سقوط رسید و به نظر شرایطی مانند تیم شهر خودرو مشهد در انتظار آنها خواهد بود. در این گزارش به بررسی شرایط سه تیم پایین جدول تا پایان هفته 21 را بررسی خواهیم کرد.

آخرین قهرمان شهرستانی در یک قدمی وداع!

تیم فوتبال استقلال خوزستان که آخرین تیم غیرتهرانی قهرمان در لیگ برتر فوتبال ایران محسوب می‌شود، کاملاً از روزهای رویایی خود در فوتبال باشگاهی ایران فاصله گرفته و در شرایطی بحرانی به سر می‌برد. آبی‌پوشان اهوازی که فصل گذشته با هدایت سیروس پورموسوی موفق شدند در یک ماراتن جذاب و نفس‌گیر خود را به لیگ برتر فوتبال ایران برسانند، در فصل جاری نتوانسته‌اند انتظارات را برآورده کنند و در نیم‌فصل نخست، عنوان ضعیف‌ترین تیم لیگ بیست‌وسوم به استقلال خوزستان با هدایت سیروس پورموسوی تعلق پیدا کرد. آبی‌پوشان اهوازی تا این مقطع از فصل با 3 برد، 7 مساوی و 11 باخت با 16 امتیاز در رده 14 جدول قرار دارند و نسبت به دو تیم دیگر در 5 بازی آخر شرایط بهتری را پشت سر گذاشتند و پور موسوی امیدوار است که مثل فصل گذشته بتواند تیم را در لیگ نگه دارد.

از لیگ قهرمانان آسیا تا یک قدمی سقوط!

نساجی در این فصل وضعیت خوبی را در لیگ تجربه نکرده و یکی از گزینه های اصلی برای سقوط به لیگ یک به شمار می‌رود. سرخپوشان مازندرانی به واسطه قهرمانی در جام حذفی دو فصل گذشته، سهمیه حضور در لیگ قهرمانان را کسب کردند و در شرایطی که لیگ برتر را با مهدی رحمتی آغاز کرده بودند، از آسیا در مرحله گروهی حذف شدند. نساجی تا هفته چهاردهم با مهدی رحمتی ادامه داد و به دلیل کسب نتایج ضعیف، دو طرف برای پایان همکاری به توافق رسیدند. لوکاس آلکاراز اسپانیایی برای جانشینی او انتخاب شد و در مدت کوتاهی که روی نیمکت نساجی بود نتوانست توقعات را برآورده سازد و ساکت الهامی به عنوان سومین مربی نساجی در این فصل، مامور حفظ این تیم در لیگ برتر شد. نساجی هم اکنون با 3 برد، 6 مساوی و 12 باخت، با 15 امتیاز در رده پانزدهم جدول جای گرفته و در 9 بازی باقی مانده تا پایان فصل باید با حریفان سرسختی تقابل داشته باشد.

برزیل به معجزه نیاز دارد

صنعت‌نفت آبادان فصل گذشته بقای دراماتیکی در سطح اول فوتبال ایران داشت و زردپوشان آبادانی در روز پایانی لیگ بیست‌ودوم موفق شدند در سیرجان جشن بقا بگیرند و ماندن‌شان در لیگ برتر رسمیت پیدا کرد. بعد از شگفتی به‌ثبت رسیده، انتظار می‌رفت که روند نتیجه‌گیری نفتی‌ها در لیگ بیست‌وسوم تغییر کند و آن‌ها با شمایلی متفاوت از فصل گذشته پا به عرصه رقابت‌ها بگذارند، اما برخلاف انتظار شرایط نسبت به فصل گذشته تغییر ملموسی نکرد.

نفتی‌ها که نیم‌فصل نخست را با هدایت عبدالله ویسی به پایان رساندند، در طول ۱۵ مسابقه تنها موفق به کسب ۱۱ امتیاز شدند تا با حضور در رتبه چهاردهم جدول، یکی از کاندیداهای سقوط به لیگ آزادگان برشمرده شوند. بعد از آنکه دومین استعفای عبدالله ویسی پذیرفته شد، مدیران باشگاه آبادانی مدتی سهراب بختیاری زاده را روی نیمکت قرار دادند و پس از اینکه مدافع سابق تیم ملی نیز نتوانست تغییر خاصی در تیم به وجود بیاورند، سران زرد پوشان برای ماندن دست به دامان فراز کمالوند شدند. فراز کمالوند در شرایطی دوباره به آبادان برگشته و هدایت صنعت نفت را برعهده گرفته که این تیم اصلا شرایط خوبی ندارد؛ او تیمی را تحویل گرفته که ضعیف‌ترین آمار را در لیگ بیست و سوم ثبت کرده و در حال حاضر با 13 امتیاز در قعر جدول رده‌بندی قرار دارد و اصلی‌ترین گزینه سقوط به دسته پایین‌تر محسوب می‌شود.

کمالوند که در مصاحبه اخیر خود هم اعلام کرده بقای نفت آبادان در لیگ برتر نیاز به یک معجزه دارد، امیدوار است کار غیرممکن را در اردوگاه برزیل ایران انجام بدهد و بتواند این تیم را در لیگ برتر حفظ کند. اتفاقی که باعث شده او با انگیزه زیاد، تجربه سال‌ها مربیگری خود را به آبادان ببرد و تمام توان خود را برای کسب موفقیت به کار بگیرد.

 

دیدگاه‌تان را بنویسید

 

پربازدیدترین

پیوندها

آخرین اخبار