دود فصل طولانی فوتبال ایران در چشم قهرمان جام حذفی
کد خبر: 2404

دود فصل طولانی فوتبال ایران در چشم قهرمان جام حذفی

قهرمان جام حذفی در فصل ۰۳-۱۴۰۲، فصل آینده فوتبالی کشورمان را به چالش‌برانگیزترین شکل ممکن آغاز خواهد کرد.

فصل 03-1402 فوتبال ایران تقویمی فرسایشی و طولانی داشت و چند هفته از لیگ برتر به دلایل متفاوت به تعویق افتاد. این مسابقات از 18 مرداد 1402 آغاز شد و در صورتی که اتفاق خاصی رخ ندهد، جام حذفی در روز 31 خرداد 1403 به پایان می‌رسد تا فصل کنونی فوتبالی 316 روز به طول بینجامد.

در شرایطی که 40 روز هم برای استراحت تیم‌ها جهت شرکت در لیگ بیست‌وچهارم در نظر گرفته شود، فصل جدید باید روز نهم مرداد آغاز شود (فاصله بین فصل 02-1401 تا لیگ بیست‌وسوم 70 روز بود). البته تراکتور در روز 31 مرداد (بعد از برگزاری دو هفته لیگ برتر) در پلی‌آف لیگ قهرمانان آسیا شرکت کرد و به شارجه امارات باخت، اتفاقی که باعث شد برخی از کارشناسان، عدم کسب آمادگی لازم را یکی از دلایل ناکامی تراکتور در صعود به دور گروهی لیگ قهرمانان عنوان کنند.

پس از تغییرات ایجاد شده در مسابقات فوتبال باشگاهی آسیا و رقابت تیم‌های باشگاهی قاره کهن در سه سطح، فوتبال ایران 1+2 نماینده در سطح اول (لیگ نخبگان آسیا) و یک نماینده در سطح دوم (لیگ قهرمانان آسیای 2) خواهد داشت. کشورمان علاوه بر دو سهمیه مستقیم در لیگ نخبگان که به دو تیم نخست جدول لیگ تعلق می‌گیرد، یک سهمیه در دور پلی‌آف مسابقات کسب کرده که قهرمان جام حذفی وارد این مرحله می‌شود.

مطابق تقویم AFC، دور پلی‌آف لیگ نخبگان آسیا از 9 مرداد آغاز می‌شود و در روزهای 16 و 23 مرداد دنبال خواهد شد. به این ترتیب اگر سازمان لیگ 40 روز فاصله بین رقابت‌های امسال و سال آینده در نظر بگیرد، قهرمان جام حذفی ممکن است اولین بازی خود در فصل جدید را در پلی‌آف لیگ نخبگان تجربه کند! در صورت شکست نماینده ایران در این مرحله، اعضای این تیم قطعاً به نداشتن آمادگی لازم اشاره می‌کنند که پُربیراه هم نیست.

می‌توان گفت که دود برنامه‌ریزی عجیب و ضعیف سازمان لیگ برای فصل 03-1402 به چشم قهرمان جام حذفی می‌رود که باید در پلی‌آف لیگ نخبگان شرکت کند. با توجه به اینکه وضعیت قهرمانی جام حذفی در آخرین روز فصل یعنی 31 خرداد تعیین می‌شود، اعضای تیم قهرمان باید حداقل استراحت را سپری کنند و بلافاصله آماده شرکت در دور پلی‌آف لیگ نخبگان شوند. مدیران این باشگاه هم کار سختی برای جذب بازیکنان مدنظر سرمربی در حداقل زمان ممکن دارند.

تیم‌های آلومینیوم، مس رفسنجان، سپاهان و گل‌گهر برای قهرمانی جام حذفی می‌جنگند. مس رفسنجان حائز شرایط دریافت مجوز لیگ نخبگان تشخیص داده نشدند و در صورت قهرمانی تیم محرم نویدکیا، احتمالاً تیم سوم لیگ برتر وارد لیگ نخبگان آسیا خواهد شد. آلومینیوم اراک، سپاهان اصفهان و گل‌گهر سیرجان مشکلی از لحاظ مجوز حرفه‌ای ندارند و در صورتی که جام قهرمانی جام حذفی را بالای سر ببرند، سهمیه پلی‌آف لیگ نخبگان را به دست می‌آورند.

 

منبع: تسنیم

دیدگاه‌تان را بنویسید

 

پربازدیدترین

پیوندها

آخرین اخبار